W dniu 12.12.2024 miało miejsce kolejne, już 6. hybrydowe spotkanie (stacjonarne oraz webinar) zorganizowane przez OSS krk HubRenowacji dla uczestników Małopolskiego Forum Współpracy właścicieli domów i zarządców budynków wielomieszkaniowych, także gminnych oraz innych podmiotów uczestniczących w procesie termomodernizacji i renowacji budynków w celu podniesienia efektywności energetycznej budynków.
Ze względu na rosnące koszty ogrzewania coraz więcej Polaków szuka energooszczędnych rozwiązań. Okazuje się jednak, że nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty. Na forach internetowych poświęconych budownictwu i instalacjom coraz częściej pojawiają się pytania inwestorów, dlaczego pomimo ekologicznej inwestycji koszty ogrzewania pozostają wysokie, a komfort cieplny odbiega od oczekiwań. Jak się okazuje – nie zawsze inwestycja w pompę ciepła czy fotowoltaikę przynosi oczekiwane oszczędności i komfort cieplny. Dlatego użytkownicy coraz częściej szukają odpowiedzi na pytanie, co zrobić w sytuacji, kiedy ponieśli spore koszty na modernizację czy instalację pompy ciepła, a koszty za ogrzewanie są nieoczekiwanie wysokie.
Po krótkim wprowadzeniu, Janusz Kahl, prezes SPCleantech oraz OSS krk HubRenowacji przedstawił jakie są najważniejsze powody „rachunków grozy” po zainstalowaniu pomp ciepła i fotowoltaki w termomodernizowanych budynkach i jak ich uniknąć.
Janusz Kahl przedstawił także najnowsze informacje związane z zawieszeniem programu “Czyste powietrze” z którego dotychczas skorzystało prawie 1 mln. włascicieli budynków jednorodzinnych.
Następnie dr hab. inż. Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) przedstawił prezentację pt. „Ślad węglowy w termomodernizacji budynków”.
Arkadiusz Węglarz to profesor na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Współautor około dwustu publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań technicznych i artykułów prasowych o tematyce budowlanej i efektywności energetycznej w gospodarce. Autor licznych (około 112) ekspertyz dla: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Polskich Sieci Energetycznych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW. Kierownik lub główny wykonawca projektów realizowanych w ramach programów: Phare, Save, 5PR, 6PR, IEE, Horyzont, bilateralnych. Członek Komitetu Technicznego 307 w PKN. Członek Grupy Roboczej Krajowej Inteligentnej Specjalizacji nr 5. „Inteligentne i energooszczędne budownictwo”. Członek Komitetu Monitorującego Przedsięwzięcia prowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w trybie innowacyjnych zamówień publicznych z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie.
Po wystąpieniu Arkadiusza Węglarza referat wygłosił członek SPCleantech, dr inż. Jacek Biskupski z UNIHOME „Fotowoltaika w procesie termomodernizacji – nowe trendy w poprawie efektywności energetycznej budynków”.
Jacek Biskupski to międzynarodowy ekspert w zakresie energii odnawialnych, Autor dwóch doktoratów – z informatyki ekonomicznej (1996) oraz OZE (2018). Wykładowca AGH i PK w zakresie przedmiotów związanych z energiami odnawialnymi i budownictwem zrównoważonym. Członek kilku polskich i międzynarodowych stowarzyszeń w zakresie OZE (m. innymi PLGBC, SBF Polska PV, Union of Concerned Scientists). Posiada uprawnienia UDT w pełnym zakresie (PV, PC, ST i płytka geotermia). Współautor systemu zarządzania energią Unihome, pozwalającego na tworzenie budynków zeroenergetycznych w Polsce. Autor kilku patentów z zakresu energetyki odnawialnej. Biegły Sądowy w zakresie fotowoltaiki i pomp ciepła. Od ponad 30 lat działa w branży, łącząc wiedzę techniczną z umiejętnościami zarządzania i doradztwa. Jest ekspertem, który łączy pasję do innowacji z praktycznym doświadczeniem, realizując projekty zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Na zakończenie webinaru była możliwość zadania pytań oraz przedstawienie ewentualnych uwag na temat termomodernizacji budynków w Polsce. Prelegenci odpowiedzili na dużą ilość zadanych pytań, a także wzięli udział w dyskusji i wymianie zdań od indywidualnych właścicieli oraz zarządców budynków w tym także gmin.
„Zadanie jest realizowane w ramach projektu RenoWave. One-Stop-Shop extended model to increase the multi-apartment building stock renovation in the BSR. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) w ramach Programu Interreg Baltic Sea Region.”