Hybrydowe spotkania organizowane są przez OSS krk HubRenowacji dla uczestników Małopolskiego Forum Współpracy właścicieli domów i zarządców budynków wielomieszkaniowych, także gminnych oraz innych podmiotów uczestniczących w procesie termomodernizacji i renowacji budynków w celu podniesienia efektywności energetycznej budynków.
Spotkanie Małopolskiego Forum Współpracy formie webinaru
czwartek, 12.12.2024, godz. 10.00
Zarezerwuj termin i dołącz do spotkania na: https://meet.google.com/vgg-hace-tkr
Po krótkim wprowadzeniu, Janusz Kahl, prezes SPCleantech oraz OSS krk HubRenowacji przedstawi dlaczego „rachunki zgrozy” i jak ich uniknąć oraz najnowsze informacje i trendy związane z wdrażaniem dyrektywy EPBD (budynkowej) dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków.
Następnie dr hab. inż. Arkadiusz Węglarz z Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) przedstawi prezentację pt. „Ślad węglowy w termomodernizacji budynków”.
Arkadiusz Węglarz to profesor na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Współautor około dwustu publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań technicznych i artykułów prasowych o tematyce budowlanej i efektywności energetycznej w gospodarce. Autor licznych (około 112) ekspertyz dla: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Polskich Sieci Energetycznych, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW. Kierownik lub główny wykonawca projektów realizowanych w ramach programów: Phare, Save, 5PR, 6PR, IEE, Horyzont, bilateralnych. Członek Komitetu Technicznego 307 w PKN. Członek Grupy Roboczej Krajowej Inteligentnej Specjalizacji nr 5. „Inteligentne i energooszczędne budownictwo”. Członek Komitetu Monitorującego Przedsięwzięcia prowadzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w trybie innowacyjnych zamówień publicznych z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie.
Po wystąpieniu Arkadiusza Węglarza referat wygłosi członek SPCleantech, dr inż. Jacek Biskupski z UNIHOME „Fotowoltaika w procesie termomodernizacji – nowe trendy w poprawie efektywności energetycznej budynków”.
Jacek Biskupski to międzynarodowy ekspert w zakresie energii odnawialnych, Autor dwóch doktoratów – z informatyki ekonomicznej (1996) oraz OZE (2018). Wykładowca AGH i PK w zakresie przedmiotów związanych z energiami odnawialnymi i budownictwem zrównoważonym. Członek kilku polskich i międzynarodowych stowarzyszeń w zakresie OZE (m. innymi PLGBC, SBF Polska PV, Union of Concerned Scientists). Posiada uprawnienia UDT w pełnym zakresie (PV, PC, ST i płytka geotermia). Współautor systemu zarządzania energią Unihome, pozwalającego na tworzenie budynków zeroenergetycznych w Polsce. Autor kilku patentów z zakresu energetyki odnawialnej. Biegły Sądowy w zakresie fotowoltaiki i pomp ciepła. Od ponad 30 lat działa w branży, łącząc wiedzę techniczną z umiejętnościami zarządzania i doradztwa. Jest ekspertem, który łączy pasję do innowacji z praktycznym doświadczeniem, realizując projekty zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Na zakończenie spotkania będzie możliwość zadawania pytań oraz przedstawienie ewentualnych uwag na temat termomodernizacji budynków w Polsce.
„Zadanie jest realizowane w ramach projektu RenoWave. One-Stop-Shop extended model to increase the multi-apartment building stock renovation in the BSR. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (ERDF) w ramach Programu Interreg Baltic Sea Region.”