Założenia konferencji:
✔ Wgląd w długoterminowe planowanie klimatyczne w ramach Europejskiego Zielonego Ładu,
✔ Najlepsze praktyki europejskich miast na drodze do osiągnięcia zerowej emisji netto,
✔ Dyskusje na temat zarządzania, współpracy i zaangażowania interesariuszy,
✔ Interaktywne sesje i możliwości networkingu.
Po przywitaniu uczestników przez Panią Annę Jaskułę, Dyrektor Stowarzyszenia, głos zabrała Pani Izabela Zygmunt z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. W ramach swojego wystąpienia „Długoterminowe planowanie klimatyczne a Europejski Zielony Ład” nakreśliła szersze ramy wdrażanych dyrektyw i celów klimatycznych do 2030 i 2050 roku, w tym Pakietu Fit for 55. Kierunek działań przyjęty przez Komisję Europejską na najbliższe lata pozostaje niezmienny; wobec ograniczoności zasobów i niepewności światowej ekonomii, rynek europejski musi pozostać konkurencyjny i zachować odporność.
Pani Izabela wskazała na ważną rolę jednostek samorządów lokalnych w przyspieszaniu procesów zmian na poziomie lokalnym. To one zarządzają budynkami komunalnymi, które zgodnie z dyrektywą budynkową EPDP muszą ulec termomodernizacji i do roku 2050 stać się całkowicie zeroemisyjny. To właśnie jednostki samorządowe mogą stwarzać takie warunki życia dla swoich mieszkańców, aby stopniowo uwalniać ich od konieczności poruszania się samochodem.
W dalszej części konferencji uczestnicy mogli również zapoznać się z powiązaniami jakie proponuje Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego dla swojego regionu. Pani Justyna Mazurkiewicz, kierownik Zespołu Klimatu przedstawiła główne obszary, w których Województwo proponuje wsparcie w ramach Regionalnego Planu Działania czyli rolnictwo, gospodarka i edukacja. Omówiła podejmowane działania antysmogowe, jak również programy wsparcia dla przedsiębiorców mające na celu propagowanie gospodarki o obiegu zamkniętym.
Następnie przedstawiono długoterminowe wizje i ścieżki transformacji w poszczególnych miastach i regionach partnerskich. Pani Izabela Kuśnierz opisała jaki model współpracy przyjęto w dążeniu do wypracowania neutralności klimatycznej w polskich miastach uczestniczących w projekcie. Przyjęte w projekcie etapy wsparcia to: 1) Opracowanie wytycznych i poradnika 2) Bezpośrednie wsparcie – rozwój kompetencji 3) Działania pilotażowe 4) Rozpowszechnianie rezultatów. Głos zabrali także przedstawiciele Rumunii, Węgier, Słowenii i Chorwacji.
Po przerwie lunchowej przedstawiono certyfikowane systemy zarządzania energią oraz zaproszono do wysłuchania dyskusji panelowej z udziałem wszystkich prelegentów. Wydarzenie było znakomitą okazją do networkingu i bezpośredniej wymiany doświadczeń z przedstawicielami gmin i regionów partnerskich.