Koszty, finansowanie i dotacje

By uzyskać bardzo przybliżony kosztorys dla swojego domu, możesz skorzystać z kalkulatora kosztów SUNShiNE na naszej stronie – jesteśmy jedynym administratorem tego unijnego narzędzia cyfrowego w Polsce. Dostarczy ono informacji o rodzaju prac i szacunkowych kosztach dla Twojego domu. Następnie doradca remontowy lub rzeczoznawca będzie mógł dokładniej oszacować koszty i dotacje specyficzne dla Twojego domu.

Platforma SUNShINE

składa się z różnych narzędzi wspierających pracę One-Stop Shop – punktów kompleksowej obsługi, wszelkich organizacji zajmujących się działalnością w zakresie modernizacji energetycznej, a także instytucji finansowych i rządowych oraz oczywiście przede wszystkim mieszkańców budynków wielorodzinnych. Dzięki podejściu interesariuszy platforma tworzy przejrzysty proces działań modernizacyjnych. W ten sposób platforma przyspiesza planowanie i realizację projektów, zapewniając podejście krok po kroku za pomocą instrukcji i szablonów.


Dzięki najnowszym dodatkom wspieranym przez projekt EUROPA platforma SUNShINE udostępnia zestaw narzędzi dla punktów kompleksowej obsługi, zawierający kwestionariusze wprowadzające dla mieszkańców, spółdzielni mieszkaniowych i operatorów, kalkulator kosztów renowacji, listę kontrolną subskrypcji efektywności energetycznej oraz listę kontrolną efektywności energetycznej. Punkty kompleksowej obsługi mają dostęp do wyników i możliwości edycji tych narzędzi, co pomaga im dopasować narzędzia do kontekstu lokalnego.

Aby uzyskać bardzo przybliżony kosztorys dla swojego domu, możesz skorzystać z kalkulatora kosztów docieplenia firmy Izotherm, https://www.izotherm.pl/kalkulator-docieplenia_s_13.html lub firmy Wi-Bud, https://wi-bud.pl/kalkulatory. Dostarczają one informacji o rodzaju prac i szacunkowych kosztach dla Twojego domu. 

Poza tym mogą wystąpić nieprzewidziane koszty związane z:

  • Przeniesienie licznika gazu
  • Odpinanie i przypinanie licznika energii elektrycznej
  • Opłaty za projekt i planowanie, jeśli wiąże się to z renowacją
  • Demontaż istniejącej izolacji itp., jeśli wymaga ona wymiany lub uniemożliwia wykonanie innych prac
  • Podatek od wartości dodanej VAT 23%
  • Jeśli mieszkasz w tradycyjnym budynku, obiekcie chronionym lub na obszarze objętym ochroną konserwatorską lub architektoniczną, będziesz musiał zatrudnić architekta konserwatora zabytków
  • Wykrycie wadliwych części podczas prac modernizacyjnych

Upewnij się, że masz fundusz awaryjny w wysokości 5-10% na wypadek, gdyby w trakcie prac wymagane były nieoczekiwane naprawy lub prace

Tak! Przy ograniczonym budżecie możesz modernizować swój dom etapami. Co więcej, istnieje kilka różnych dotacji, do których możesz się kwalifikować, oraz niskooprocentowane zielone pożyczki (więcej informacji znajdziesz w naszych sekcjach dotyczących dotacji i finansów). Najważniejszą rzeczą do zrobienia w pierwszej kolejności jest uzyskanie ogólnego planu modernizacji/modernizacji energetycznej domu.

Sekwencjonowanie prac modernizacyjnych

Czasami, gdy praca jest wykonywana w niewłaściwej kolejności, konieczne może być jej cofnięcie, aby przejść do następnego kroku. Na przykład, jeśli montujesz nowe okna przed zamontowaniem izolacji zewnętrznej, prawdopodobnie będziesz musiał przesunąć okna, aby zrównały się z izolacją, po zamontowaniu izolacji. Prawdopodobnie będziesz musiał przeprowadzić prace izolacyjne w domu, zanim rozważysz pompę ciepła, ponieważ będzie ona działać skuteczniej w izolowanym domu. Twój doradca ds. remontu powinien być w stanie doradzić kolejność prac, jeśli robisz to etapami.

Jakie są moje możliwości finansowania?

Przy termomodernizacji można otrzymać różne rodzaje dotacji, a niektóre banki oferują ekologiczne pożyczki i zielone kredyty hipoteczne z obniżonymi stopami procentowymi. Więcej szczegółów znajdziesz w naszych sekcjach dotyczących dotacji i finansów.

Niektóre zielone pożyczki są wypłacane dopiero po podpisaniu z wykonawcą konkretnych prac, a jeśli zarządzasz własnymi dotacjami, są one wypłacane dopiero po zakończeniu wszystkich prac.

Jakie dotacje są dostępne?

Programów wsparcia do inwestycji poprawiających efektywność energetyczną domów jednorodzinnych jest kilka. Najważniejsze z nich, które obejmują termomodernizację kompleksowo, to programy Czyste PowietrzeCzyste Powietrze Plus, a także ulga termomodernizacyjna. Oprócz tego można otrzymać wsparcie finansowe z Program Stop Smog, Program Ciepłe mieszkanie oraz Program Mój Prąd. Więcej informacji o możliwych dotacjach znajdziesz na naszej stronie.

Dotacje dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Dofinansowanie modernizacji obiektów użyteczności publicznej jest dostępne w programie Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus. O wsparcie mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki prawa handlowego, w których JST posiadają 100 proc. udziałów lub akcji i które powołane są do realizacji zadań własnych. Środki dostępne będą również dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na modernizację budynków wielorodzinnych. 

Celem programu Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zoptymalizowane inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej realizowane w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej (umowa EPC).Zgodnie z regulaminem dofinansowaniem będą objęte prace modernizacyjne budynków użyteczności publicznej, które doprowadzą do zmniejszenia zużycia energii końcowej przynajmniej o 30 proc. w stosunku do stanu przed modernizacją. W programie wyróżnione zostały trzy standardy usprawnień: usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych; prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45 proc.; wysoki standard modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60 proc.