Ministerstwo Rozwoju iTechnologii planuje zmiany w świadectwach charakterystyki energetycznej budynków. Jedną z kluczowych jest wprowadzenie nowego wzoru. Aktualnie projekt nowelizacji poddawany jest prekonsultacjom, aby wprowadzone prawo było dopracowane. Zmiany są gruntowne, szczególnie jeśli chodzi o szatę graficzną. To jednak nie wszystko! Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku dostarczać będzie nowych informacji.
STRONA 1 – najważniejsze informacje
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku w pierwszej kolejności przedstawia podstawowe informacje o obiekcie. Zalicza się do nich:
- rodzaj budynku,
- przeznaczenie budynku,
- adres,
- rok oddania do użytku,
- powierzchnia o regulowanej temperaturze powietrza,
- metoda obliczeniowa wyznaczania charakterystyki energetycznej,
- zdjęcie budynku.
W porównaniu do aktualnej wersji zniknęła informacji o powierzchni użytkowej. Górny pasek wskazuje datę ważności świadectwa charakterystyki energetycznej, jak i jego numer.
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku i klasy energetyczne
Miejsce suwaka zajmą klasy energetyczne. Będą one przedstawione w analogiczny sposób jak na sprzętach AGD. Ponadto zaznaczona będzie wartość obecnie panujących warunków technicznych. Aktualnie obowiązują Warunki Techniczne 2021, które zakładają roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) w budynku jednorodzinnym na poziomie 70 kWh/(m2·rok). Jak widać na niżej zaprezentowanym fragmencie nowego świadectwa, WT 2021 spełniać będą budynki w klasie A+, A i B.
Same klasy będą natomiast określane na podstawie zapotrzebowania na EP, jak i na energię dostarczoną netto (ED). Wartości graniczne będą się różnić w zależności od rodzaju i przeznaczenia budynku, tak samo jak różni się dopuszczalne zapotrzebowanie na EP w ramach warunków technicznych. Trudno jest bowiem porównywać ze sobą dom jednorodzinny, wielorodzinny, albo użyteczności publicznej. Jeśli dla kogoś wspomniane energie nie są do końca jasne, to przybliżyliśmy je w artykule Energia pierwotna i energia dostarczona – co oznaczają na świadectwie charakterystyki energetycznej?
Udział OZE i emisja CO2
Obecnie udział OZE w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową przedstawia się w tabeli. Tak samo łączną emisję dwutlenku węgla, która wywiązuje się z uwagi na konieczność zaspokojenia potrzeb energetycznych budynku. Dzięki formie graficznej jest to bardziej czytelne.
Roczne zapotrzebowanie na EU, EK, ED i EP
Kolejnym elementem nowego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku będzie tabela, w której wyróżniono energię:
- użytkową (EU),
- końcową (EK),
- dostarczoną netto (ED),
- nieodnawialną energię pierwotną (EP).
Energii dostarczonej ED nie było dotychczas zamieszczonej w części z oceną charakterystyki energetycznej budynku. Z racji, że ma ona stanowić wyznacznik dla klas energetycznych to jej obecność na świadectwie jest obowiązkowa. Na aktualnie obowiązujących świadectwach nie ma także podanego rocznego zapotrzebowania na każdą z wymienionych energii. W nowej wersji ma być wyrażona w kWh/rok. W wierszu niżej będzie podana wartość wskaźnika rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na energię w kWh/(m2·rok). Jest to informacja, dzięki której możemy łatwiej porównywać budynki, ponieważ odpowiada ona na pytanie o ilość energii, która jest zużywana na 1 m2. Nie zapominajmy też, że umożliwia to obecnie sprawdzenie, czy budynek spełnia wymagania techniczne (jeśli chodzi o wskaźnik EP), a po zmianach dodatkowo pozwoli zaklasyfikować budynek do konkretnej klasy energetycznej.
Podpis wydającego świadectwo charakterystyki energetycznej budynku
Na samym dole pierwszej strony znajdować się będą dane osoby wydającej świadectwo. Treść jest taka sama jak w starych świadectwach, które obowiązują dotychczas.
STRONA 2 – którędy ucieka ciepło z budynku?
Drugą stronę rozpoczyna całkowita nowość. Ukazany jest schematyczny budynek z wartościami strat ciepła w trybie ogrzewania przez poszczególne elementy, takie jak straty:
- na wentylację,
- przez dach,
- przez ściany,
- do gruntu,
- przez mostki termiczne,
- przez okna i drzwi.
Jest to obiektywnie dobry kierunek. W bardzo prosty sposób można zidentyfikować, którędy ciepło ucieka. W efekcie możemy łatwiej zaplanować ewentualną termomodernizację. Należy zaznaczyć, że przedstawione we wzorze wartości procentowe są poglądowe. Co więc będziemy mogli zobaczyć na własnym świadectwie? Otóż indywidualne wartości dla naszego budynku. Na drugiej grafice zobrazowano procentowy udział zysków ciepła w trybie ogrzewania z poszczególnych źródeł, gdzie wyróżniono zyski słoneczne i zyski bytowe.
Świadectwo charakterystyki energetycznej podpowie co da nam termomodernizacja
W dalszej części świadectwa charakterystyki energetycznej zamieszczona będzie tabela, w której wyszczególnione będą obszary w budynku wymagające poprawy. Efekty tych działań prezentować będzie porównanie stanu aktualnego budynku ze stanem, który jest możliwy po przeprowadzeniu termomodernizacji. W tabeli mieszczą się także informacje o oszczędności energii końcowej, redukcji emisji CO2 i dostępności źródeł finansowania.
Ponownie będzie przedstawiona grafika z klasą energetyczną, a także wskaźnik względnej emisji zanieczyszczeń z budynku. Poniżej znajdują się analogiczne grafiki, ale w stanie po wprowadzeniu usprawnień termomodernizacyjnych. W prosty sposób pokaże to jak bardzo może poprawić się stan techniczny budynku, co może zachęcić do podjęcia stosownych działań. Pamiętajmy, że świadectwo będzie wymagane przy zakupie lub sprzedaży budynku – a im wyższa klasa, tym wyższa wartość budynku.
Pewnego rodzaju wadą jest, że wypełnienie zaleceń ze świadectwa spowoduje, że stanie się ono nieważne i trzeba będzie wyrobić je ponownie. Ale wybór pomiędzy niskimi kosztami ogrzewania a niechęcią wobec wydania kilkuset złotych na świadectwo jest prosty.
Nowa odsłona zapewni łatwiejszą identyfikację problemów, a także będzie pełniła rolę edukacyjną, uświadamiając Polaków o faktycznych zaletach termomodernizacji, jak i o obszarach szczególnie newralgicznych dla strat ciepła. Dotychczas tę część świadectwa załatwiał ten fragment w końcowej części świadectwa. Różnice widać od razu.
W dodatkowych informacjach będzie można dowiedzieć się o:
- źródłach finansowania,
- miejscach gdzie właściciel lub najemca może uzyskać bardziej szczegółowe informacje,
- krokach, które należy podjąć w celu wypełnienia zaleceń,
- innych sugestiach, rekomendacjach lub uwagach.
STRONA 3 – podstawowe parametry techniczno-użytkowe budynku
Druga strona świadectwa to praktycznie same nowości. Można powiedzieć, że pełni ona rolę mini-audytu energetycznego. Pokazuje jak istotne jest dbanie o efektywność energetyczną budynku, a także to, że może to nie być trudne.
Na kolejnej stronie nie będzie dużych zmian. Wyjątkiem jest wprowadzenie opisu dla wykorzystanych odnawialnych źródeł energii.
STRONA 4 – zapotrzebowanie na poszczególne energie
Na czwartej stronie wyszczególniono zapotrzebowania na energię:
- użytkową,
- końcową,
- dostarczoną netto,
- pierwotną.
Świadectwa aktualne nie informują o energii dostarczonej netto (ED). Co więcej, nie podają także wielkości energii wyeksportowanej, czyli tej niewykorzystywanej na pokrycie rocznej energii końcowej w budynku. Jest to nic innego jak energia, którą odprowadza się do:
- sieci elektroenergetycznej,
- lokalnej sieci ciepłowniczej,
- lokalnej sieci centralnego chłodzenia.
Poniżej podano również wykorzystane do wyznaczenia charakterystyki energetycznej budynku wartości współczynnika nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej wi.
STRONA 5 – świadectwo charakterystyki energetycznej budynku podsumowane!
W podsumowaniu na stronie piątej będziemy mieć dostęp do najważniejszych informacji w pigułce. Obecnie obowiązujące wzory świadectw nie posiadają takiego elementu podsumowującego. We wzorze nowego świadectwa natomiast wyróżniono:
- stację meteorologiczną według której wyznaczono charakterystykę,
- metodę obliczeniową wyznaczania charakterystyki.
Poniżej wypisane będą łączne roczne zapotrzebowania na:
- nieodnawialną energię pierwotną,
- energię dostarczoną netto.
Tak jak wspomnieliśmy, są to rodzaje energii, których wskaźniki mają służyć do określenia klas energetycznych. Poniżej wypisano projektowane zapotrzebowanie na moc:
- cieplną do ogrzewania i wentylacji [kW],
- cieplną do przygotowania c.w.u. [kW],
- chłodniczą [kW],
- elektryczną przyłączeniową [kW].
Poniżej zamieszczono obliczeniowe roczne ilości zużywanego nośnika energii lub energii przez budynek na najważniejsze cele energetyczne budynku. W efekcie otrzymujemy informację o tym, na który zużywamy najwięcej paliwa lub energii. Mając konkretną wartość wyrażoną w tonach węgla, metrach sześciennych gazu czy w kWh energii elektrycznej łatwiej podejmować działania w kierunku oszczędzania.
Ostatnia tabela informuje o jednostkowych wielkościach emisji zanieczyszczeń, która jest wyrażona w g/(m2·rok).
STRONA 6 – definicje, objaśnienia i uwagi
Ostatnia strona w nowej wersji świadectwa jest tożsama z ostatnią stroną w starych świadectwach charakterystyki energetycznej budynku.
Przypominamy, że do końca lutego trwa czas konsultacji w sprawie nowelizacji ustawy o charakterystyce budynków. Zachęcamy do merytorycznego wsparcia projektu.
Opracowane na podstawie informacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Michał Jakubiec, Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL