Założył fotowoltaikę na dachu bloku. Sąsiadka poszła do sądu.
Dachy bloków mieszkalnych stają się coraz częściej polem bitwy o energię słoneczną. Wielu mieszkańców, pragnących korzystać z ekologicznej i ekonomicznej energii fotowoltaicznej, doświadcza konfliktów sąsiedzkich i sporów z zarządcami nieruchomości. Jednym z takich przypadków jest historia pana Roberta z Olsztyna, który postanowił zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu wspólnoty mieszkaniowej, co wywołało burzę wśród sąsiadów.
Fotowoltaika, choć wciąż domeną domów jednorodzinnych, zyskuje na popularności wśród mieszkańców bloków. W Polsce jest już 1,5 mln prosumentów. To osoby produkujące oraz zużywające energię elektryczną na własne potrzeby, którą wyprodukują panele. Jednak, jak pokazuje historia pana Roberta opisana przez „Gazetę Wyborczą”, nie zawsze idzie to gładko.
Walka o panele
Pan Robert, mieszkaniec ostatniego piętra bloku w Olsztynie, postanowił zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu budynku. Nie prosił o zgodę, nie konsultował swojego planu z sąsiadami. Gdy instalacja już działała, postanowił ją „zalegalizować”, tzn. dostać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Udało mu się to.
Sytuację zauważyła pani Marta, która zaskarżyła uchwałę wspólnoty do sądu. Ten zgodził się z nią, stwierdzając, że „uchwała w sposób rażący narusza interesy pozostałych członków wspólnoty”. Sąd wykazał ponadto, że pan Robert zbierał podpisy tylko od „przyjaznych” mu lokatorów, pomijając tych, którzy również chcieliby zainstalować panele fotowoltaiczne.
Jednak pomimo uchylenia uchwały wspólnoty, to jeśli nikt tej decyzji nie wyegzekwuje, pan Robert nie będzie zmuszony do usunięcia paneli.
Jak zauważa „GW”, takie sytuacje mogą stać się coraz częstsze, gdy coraz więcej mieszkańców bloków zainteresowanych jest korzystaniem z energii słonecznej. Jednak wiele wspólnot i spółdzielni jest przeciwnych instalacjom fotowoltaicznym. Jednocześnie za naszą zachodnią granicą, w Niemczech, prawo jest właśnie zmieniane, aby zarządcy nie mogli odmówić instalacji w przypadku spełnienia norm technicznych.
Źródło: Opracowanie Noizz, 28 lipca 2024