Klasy energetyczne budynków – najważniejsze informacje

Klasy energetyczne budynków – najważniejsze informacje

Jednym z najważniejszych wskaźników, które na stałe zagościły w pojęciach budowlanych, są klasy energetyczne budynków. Praktycznie każdy budynek musi zostać przypisany do jednej z klas. Odbywa się to na podstawie mierzenia ilości zużywanej energii do powierzchni użytkowej. Unia Europejska dąży do zwiększenia ilości budynków, które zużywają jak najmniej energii lub same ją produkują (np. ze źródeł odnawialnych).

W tym artykule dowiesz się:

  • czym jest klasa energetyczna budynku,?
  • jak wygląda system klasyfikacji energetycznej budynków,?
  • jakie są rodzaje standardów energetycznych?

Czym są klasy energetyczne budynków?

Klasy energetyczne budynków to wskaźnik efektywności energetycznej nieruchomości. Określa on zużycie energii w porównaniu do powierzchni użytkowej i ma za zadanie określić m.in. czy budynek jest energooszczędny, czy spełnia wymogi, czy (zgodnie z prawem już wkrótce) należy przymusowo dokonać termomodernizacji budynków. Będzie to także jasna informacja dla Klienta na rynku nieruchomości, która nieruchomość jest bardziej atrakcyjna, pozytywnie oddziałuje na środowisko i jest tańsza w utrzymaniu.

Oprócz aspektów prawnych warto dążyć do jak najlepszej klasyfikacji energetycznej domu lub nieruchomości, ponieważ zwyczajnie przekłada się to na rachunki za np. ogrzewanie.

Obecnie klasy energetyczne budynków określane są w postaci liter od A+ do G.

Co przekłada się na standard energetyczny budynku? Niektóre z czynników to:

  • izolacja termiczna, czyli jakość izolacji dachu, ścian, podłóg. Im lepsza izolacja, tym wyższa klasa energetyczna, czyli niższe koszty ogrzewania i mniejsze zużycie energii.
  • wentylacja pozwala na ocenę jakości powietrza w pomieszczeniach i minimalizowania strat ciepła.
  • systemy grzewcze i chłodzące – ich wybór znacznie wpływa na wynik oceny energetycznej budynku. Wysokiej jakości i efektywne systemy znacznie potrafią podnieść energetyczny standard budynku.
  • energetyka odnawialna, czyli ile źródeł energii stanowią źródła odnawialne (panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne),
  • położenie budynku również ma wpływ na klasę energetyczną – przykładowo dobrze naświetlone budynki zbierające dużo energii słonecznej mają wyższą klasę.

Omówiliśmy już czynniki wpływające na klasę energetyczną, ale jak wygląda klasyfikacja budynków od strony przyznawania odpowiedniej litery?

Na czym polega system znakowania energetycznego budynków?

Sam system znakowania energetycznego budynków nie jest skomplikowany. Odpowiednia klasa nadawana jest zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 (WT 2021 – o czym piszemy dalej). Ten wskaźnik określa zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP), który wynosi 70kWh (m2*rok). I tak zgodnie z tym wskaźnikiem:

  • Budynek A+ ma mniej bądź równe 0,
  • A to EP mniejsze bądź równe 63,
  • B to mniejsze bądź równe 75,
  • C to mniejsze bądź równe 94,
  • D to mniejsze bądź równe 113,
  • E to mniejsze bądź równie 131,
  • F to mniejsze bądź równe 150.
  • Najniższa klasa energetyczna budynku czyli G to powyżej 150 EP

Standard energetyczny budynku – co mówi prawo?

Na ten moment głównym źródłem dotyczącym klasy energetycznej budynków są cały czas wspomniane wyżej warunki techniczne 2021. Są one wynikiem dostosowania polskich przepisów do standardów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19.05.2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zgonie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii, zapowiadane jest wprowadzenie nowych standardów klas energetycznych budynków. Mają brać one pod uwagę dodatkowe klasy, które dotyczą zużycia energii końcowej. Innymi słowy, nowe klasy budynków będą brać pod uwagę bezpośrednio opłaty za ogrzewanie.

I tak, klasa A+ ma oznaczać budynki dodatnio energetyczne w bilansie energii nieodnawialnej, klasa A budynki pasywne, a klasa G obejmie budynki o najsłabszej charakterystyce energetycznej. Nowe standardy zaczną obowiązywać od 2024 roku.

Klasy energetyczne budynków w praktyce

Jak ocena standardu energetycznego budynku przekłada się na praktykę? Postanowiliśmy opisać cztery rodzaje budynków oraz ich najważniejsze cechy. Dzięki temu zrozumiesz, jak poszczególne klasy energetyczne przekładają się np. na dom, w którym zamieszkasz.

Budynki zeroenergetyczne

Żeby osiągnąć klasę energetyczną o takiej charakterystyce, należy zbudować budynek, w którym nie ma potrzeby korzystania z energii ze źródeł odnawialnych. Sam dom jest w stanie wyprodukować w całości potrzebną energię elektryczną.

Taki stan możliwy jest dzięki zastosowaniu rekuperacji (czyli wentylacja z odzyskaniem ciepła), odpowiedniej izolacji, odnawialnych źródeł energii (fotowoltaiki) i np. pomp ciepła. Wskaźnik energii użytkowej nie przekracza 10kWh/(m2rok), a bilans energetyczny wynosi 0 kWh (ilość energii dostarczonej z sieci jest równa ilości energii wyeksportowanej).

Budynki pasywne

Budynki pasywne to podobnie w przypadku zeroenergetycznych budynki z doskonałą termoizolacją. Zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi do 15 kWh/m2rok. Dom pasywny dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii izolacji ścian pozwala na rezygnację ze standardowego systemu ogrzewania centralnego.

Taki budynek posiada kilka cech:

  • brak mostków termicznych, ze względu na konstrukcję,
  • moc grzewcza nie przekracza 10 W/m2,
  • jest bardzo szczelny,
  • jest stawiany na płycie fundamentowej, której izolacja łączy się bezpośrednio z izolacją na ścianie,
  • ściany mają dużą pojemność cieplną.

Właśnie takie budynki powstają w technologii, dzięki specjalnym elementom, które eliminuje mostki termiczne i zapewnia szczelną izolację w każdym miejscu domu.

Budynki niskoenergetyczne

Takie budynki cechują się niskim zapotrzebowaniem na energię grzewczą – zarówno do ogrzewania, jak i np. grzania wody czy wentylacji. W tym przypadku wskaźnik energii użytkowej nie może przekroczyć 40 kWh/m2rok. Ważne jest, by taki budynek miał wysoką szczelność powietrza.

Budynki spełniające normy WT2021

Takie domy nie powinny mieć wskaźnika energii powyżej 80 kWh/m2rok. W takim przypadku mocny wpływ na samą klasę efektywności energetycznej wpływa wspomniane przez nas usytuowanie działki – wilgotność powietrza, wiatry, nasłonecznienie i inne elementy.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że sam budynek powinien być z materiałów o wysokiej jakości i szczelności z dobrą termoizolacją i minimalizowaniem mostków termicznych.

 Podsumowując: klasy energetyczne budynków określają, jakie zapotrzebowanie na energię ma nasz dom / budynek, a co za tym idzie, jaki będzie miał wpływ na środowisko, na nasze portfele itp. Unia Europejska jak i większość państw na świecie dąży do tego, żeby budynki miały jak najlepsze klasy energetyczne budynków, a co za tym idzie – środowisko mniej odczuwało ilość potrzebnej energii. Lepsza klasa energetyczna Twojego domu to niższe rachunki za oszczędzanie i brak konieczności ew. termomodernizacji.