NFOŚiGW przeznaczy 900 mln. na termomod. budynków publicznych

NFOŚiGW przeznaczy 900 milionów na termomodernizację budynków publicznych!

Środki, które przekazane będą do instytucji publicznych, pochodzą z programu FEnIKS. W ramach dwóch naborów na poprawę efektywności energetycznej budynków zabytkowych, wielorodzinnych czy administracyjnych wydane zostanie 900 milionów złotych.

FENX.01.01 Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej to nowy program NFOŚiGW. Nabór wniosków trwa tylko do końca września.

  • Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, inwestycje w OZE, magazyny energii, infrastrukturę zwiększającą dostępność, czy edukację ekologiczną – na te cele można otrzymać dofinansowanie.
  • Wnioski można składać w naborze konkurencyjnym (budżet 500 mln) i niekonkurencyjnym (pula środków 400 mln).

1 lipca rozpoczął się nabór do programu FENX.01.01, mającego na celu poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Instytucje mogą składać wnioski elektronicznie do 30 września, do godziny 15:00. Dostępne są dwa tryby: konkurencyjny i niekonkurencyjny, a łączna pula środków wynosi 900 milionów złotych.

Zamysł programu

Środki z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko mają na celu zwiększenie efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie wsparcia na instalacje odnawialnych źródeł energii (OZE). W ramach tego programu przewiduje się finansowanie takich działań jak: izolacja termiczna budynków, odzysk ciepła odpadowego, przyłączanie budynków do sieci ciepłowniczych, instalacja energooszczędnego oświetlenia, czy modernizacja systemów wentylacji i klimatyzacji. Co istotne, finansowanie można uzyskać również na inwestycje niewynikające bezpośrednio z audytu energetycznego, jak np. budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych, magazynów energii, czy infrastrukturę zwiększającą dostępność, w tym podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, fundusze mogą być przeznaczone na działania edukacyjne, mające na celu podnoszenie świadomości ekologicznej.

Obowiązujące zasady

Prace realizowane dzięki dofinansowaniu muszą zostać zakończone do 31 grudnia 2029. Nie została określona minimalna ani maksymalna kwota dofinansowania projektu dla działania FENX.01.01. Nie ma więc limitu kwoty, o jaką można się ubiegać. Pod jednym warunkiem – w naborze konkurencyjnym maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowalnych na poziomie projektu w ramach naboru to 85%.

Jeśli projekty są realizowane przez państwowe jednostki budżetowe i podmioty niestanowiące państwowych jednostek budżetowych – dofinansowanie może dotyczyć budynków zabytkowych. W przypadku projektów realizowanych przez państwowe jednostki budżetowe, finansowane przedsięwzięcia mogą odbywać się w budynkach niezabytkowych i mieszanych.

Wnioski można składać poprzez aplikację WOD2021 (CST2021) – wyłącznie w formie elektronicznej. Uruchomione zostały dwa równoległe nabory – konkurencyjny o budżecie 500 milionów złotych oraz niekonkurencyjny z pulą środków równą 400 milionów złotych.

Jeśli dofinansowanie ma objąć wymianę starych źródeł ciepła na stałe paliwa kopalne (zasilanych węglem, torfem, łupkami bitumicznymi) na kotły gazowe, może być przyznane jedynie do końca 2025 roku i obligatoryjne musi również obejmować inwestycję w efektywność energetyczną budynku.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.