Pierwsze kroki

Ograniczeniem strat ciepła przez konstrukcję budynku poprzez zwiększoną izolację i szczelność, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej lub zastąpienie systemów grzewczych na paliwa kopalne pompami ciepła lub systemami energii odnawialnej oraz innymi ulepszeniami poprawiającymi ogólną jakość, komfort i efektywność energetyczną domu.

Jak zmaksymalizować izolację przegród

Pojęcie przegrody w kontekście budowlanym odnosi się do elementów otaczających dom; dach, ściany, okna, drzwi i podłogi. Podczas tego procesu starannie instaluje się odpowiednią ilość izolacji, aby ograniczyć przenikanie ciepła przez każdy element konstrukcji budynku, tworząc jeden ciągły płaszcz wokół domu, pomagając zatrzymać całe ciepło wewnątrz. Dzięki temu zminimalizujesz zużycie energii potrzebnej do ogrzania domu, a co za tym idzie, obniżysz rachunki za ogrzewanie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tajników i zyskać wgląd w techniczną stronę rzeczy,  przeczytaj ten krótki artykuł na temat bardziej zrównoważonych przegród: https://www.rockwool.com/pl/o-nas/aktualnosci/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-ociepleniu-domu-szkieletowego/ 

Wentylacja mechaniczna

Infiltracja powietrza (niekontrolowany przepływ powietrza) może znacząco przyczyniać się do utraty ciepła przez budynek, szczególnie w starszych budynkach, często odczuwanej jako przeciąg. W tym miejscu zimne powietrze z zewnątrz, które nie jest wyraźnie przeznaczone do wentylacji, może przedostać się do domu przez szczeliny w konstrukcji budynku, np. wokół okien, drzwi i rur. Skuteczność poprawy izolacji może zostać ograniczona, jeśli nie zostaną podjęte działania mające na celu zmniejszenie infiltracji powietrza i zwiększenie szczelności.

Zwiększona szczelność oznacza uszczelnienie niezamierzonych szczelin w konstrukcji budynku. Jednakże przy zwiększaniu szczelności powietrznej ważne jest zapewnienie, że potrzeby w zakresie wentylacji są nadal zaspokajane, szczególnie w starszych domach, w których nie zastosowano strategii wentylacji.

Tam, gdzie osiągany jest bardzo wysoki poziom szczelności, zazwyczaj konieczne jest zainstalowanie jakiejś formy zaprojektowanej wentylacji mechanicznej. Zaprojektowana wentylacja zapewnia również odpowiednią ilość świeżego powietrza w domu przez cały czas, czego nie można zagwarantować w przypadku nawiewników typu „dziura w ścianie” lub okiennych, co może prowadzić do nadmiernej lub niedostatecznej wentylacji.

Mogą one obejmować prosty system wentylacji sterowany zapotrzebowaniem, który wykrywa wilgotne, zużyte powietrze i zwiększa ilość świeżego powietrza do czasu poprawy jakości powietrza. Alternatywnie, system wentylacji całego budynku z odzyskiem ciepła (system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) w sposób ciągły zastępuje powietrze w pomieszczeniu przefiltrowanym, świeżym powietrzem zewnętrznym, jednocześnie odzyskując ciepło z powietrza wywiewanego. Jest to energooszczędny, kontrolowany i zrównoważony system wentylacji, który może znacznie poprawić komfort i zdrowie Twojego domu.

 Pompy ciepła

Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić systemy ogrzewania i ciepłej wody w domu w ramach ogólnej strategii modernizacji domu. System taki jak pompa ciepła może być najbardziej energooszczędnym sposobem ogrzewania domu i dostarczania ciepłej wody; na przykład wydajny system pompy ciepła może zapewnić do domu do 3,5 kWh więcej ciepła i ciepłej wody na każdą kWh zużytej energii elektrycznej. Jednak pompy ciepła nie są bezpośrednim zamiennikiem tradycyjnych kotłów, ponieważ dostarczają ciepło stopniowo, a nie w krótkich, intensywnych seriach, jak w przypadku kotłów. Konstrukcja budynku będzie musiała osiągnąć minimalny poziom wydajności, zanim konieczna będzie modernizacja systemu grzewczego w celu zastosowania pompy ciepła. W związku z tym najlepiej rozważyć go jako część planu głębokiej modernizacji.

Kliknij ten link, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o działaniu pompy ciepła i jej zaletach: 
https://dombezrachunkow.com/pompa-ciepla/zasada-dzialania-pompy-ciepla/ 

Głęboka modernizacja domu to podejście obejmujące cały dom, w którym jednocześnie podejmuje się szereg działań mających na celu oszczędzanie energii, aby radykalnie zmniejszyć zużycie energii o od 30 do nawet 90% i zwiększyć komfort. Tworzony jest plan mający na celu zapewnienie, że dom będzie działał jako jeden system i osiągnie najlepsze możliwe cele w zakresie wydajności. W przypadku głębokiej modernizacji wszystkie aspekty domu, od przegród po systemy wentylacji i ogrzewania, są uwzględniane w ramach tego samego planu, a nie traktowane osobno. Głęboka modernizacja to najlepsza opcja ograniczenia emisji CO2 i prowadzenia zrównoważonego stylu życia.

 Płytka modernizacja to przeróbka na małą skalę, podczas której podejmuje się jedno lub dwa działania mające na celu oszczędzanie energii. Może to obejmować pojedyncze działania, takie jak izolacja wokół rur, wymiana kotła, wymiana okien lub instalacja izolacji w różnych częściach domu. Płytka modernizacja może początkowo wydawać się opłacalna, chociaż w rzeczywistości może być mniej korzystna w dłuższej perspektywie i bardziej kosztowna, jeśli trzeba będzie powtórzyć prace, aby osiągnąć dalszą redukcję zużycia energii, która będzie wymagana do 2050. Dlatego też każdy pojedynczy środek powinien stanowić część długoterminowego planu renowacji domu, który można budować krok po kroku w kierunku głębokiej modernizacji energetycznej bez konieczności powtarzania poprzednich kroków. Warto zasięgnąć porady, jak to zrobić, u wykwalifikowanego doradcy remontowego.

 Harmonogram i koszty głębokiej modernizacji:

W przypadku głębokiej modernizacji testy szczelności przeprowadza się przed i po pracach modernizacyjnych, aby wykazać lepszą wydajność domu i lepszą ocenę energetyczną budynku.

Z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla i energii najlepszym działaniem, jakie możesz podjąć, jest głęboka modernizacja. Zwiększony komfort cieplny, jakość powietrza w pomieszczeniach, nasłonecznienie i światło dzienne oraz komfort akustyczny również przyczynią się do poprawy komfortu i wartości Twojego domu.

Całkowita praca może zająć od 8 do 12 tygodni i może być uciążliwa, jeśli podłogi lub ściany są izolowane. Głębokie prace modernizacyjne można również rozłożyć na etapy, aby dostosować je do ograniczeń budżetowych i czasowych. Jednakże głęboką modernizację należy zaplanować tak, aby prace były wykonywane we właściwej kolejności i nie utrudniały ani nie uniemożliwiały przyszłych modernizacji. Koszty głębokiej modernizacji mogą być wysokie, jeśli wszystkie prace zostaną wykonane za jednym razem. Można jednak przeprowadzić głęboką modernizację etapami, przez kilka lat, aby koszty były rozłożone. 

 „Najpierw przegrody” przy głębokiej modernizacji

Głęboka modernizacja obejmuje podejście „najpierw przegrody”, polegające na zmniejszeniu poziomu strat ciepła poprzez izolację części lub całego domu, w tym ścian, dachu i podłogi, oraz upewnienie się, że budynek jest szczelny. Może to również obejmować modernizację okien i drzwi. Wzdłuż izolacji należy zainstalować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacją), aby utrzymać dobrą jakość powietrza w pomieszczeniach, zapewniając zdrowe środowisko i zapobiegając powstawaniu pleśni.

Technologie energii odnawialnej, takie jak słoneczne podgrzewanie wody lub panele fotowoltaiczne, mogą być odpowiednie dla Twojego domu po przeprowadzeniu głębokiej modernizacji.

Jeśli pozwala na to Twój budżet, głęboka modernizacja za jednym razem jest korzystna, ponieważ do Twojego domu podchodzi się całościowo, jako ogólny system współzależnych części. Wydajność zostanie znacznie poprawiona, a Ty poczujesz różnicę w cieple, komforcie i zdrowej jakości powietrza w pomieszczeniach. Alternatywnie, jeśli nie możesz sobie pozwolić na opłacenie wszystkiego za jednym razem, możesz stworzyć plan etapowy, dzięki czemu będziesz mógł to zrobić krok po kroku, zgodnie z ogólnym planem.

Oto krótki film wyjaśniający, na czym polega głęboka modernizacja, jaki jest jej proces i należyta realizacja:  https://www.youtube.com/watch?v=dzWgg23DXLo  

Więcej o płytkiej modernizacji

Płytka modernizacja polega na tym, że z biegiem czasu wprowadzane są drobne ulepszenia w różnych częściach domu.

Płytka modernizacja może obejmować:

  • założenie płaszcza izolacyjnego na kocioł

  • izolowanie rur ciepłej wody

  • wpompowanie izolacji w ścianę szczelinową

  • modernizacja izolacji poddasza

  • modernizację kotła na bardziej wydajny

  • dodanie systemu sterowania ogrzewaniem

Płytkie prace modernizacyjne można wdrażać etapami, ale lepiej jest je wykonywać zgodnie z ogólnym planem opracowanym przez doradcę ds. renowacji. Poziom oszczędności energii będzie zależał od wielkości zaangażowanych środków. Na przykład, jeśli Twój dom jest bardzo przeciągowy i słabo izolowany, jego prawidłowe ogrzanie może być obecnie niemożliwe niezależnie od tego, ile energii zużyjesz, ponieważ ciepło ucieka prosto przez ściany, okna i dach. Początkowe działania, takie jak izolacja, zatrzymanie przeciągów, izolacja poddasza, mogą po prostu pomóc zwiększyć poziom komfortu bez znacznych oszczędności energii. W miarę wykonywania kolejnych działań zaczniesz również zauważać oszczędności energii.

Koszty zależą od wykonanej pracy, na przykład wymiana kotła może kosztować: piec gazowy tradycyjny ok. 3 000 – 6 000 zł., piec gazowy kondensacyjny ok. 7 000 – 14 000 zł. 

Jeśli chcesz wprowadzić drobne zmiany, ale nie jesteś pewien, od czego zacząć, możesz skontaktować się z One Stop Shop w celu otrzymania informacji i doradztwa na temat oszczędzania energii w domu. Możesz dowiedzieć się, gdzie występują problemy i natychmiast wprowadzić niewielkie zmiany. 

Planowanie ogólnej modernizacji gwarantuje zrównoważoną inwestycję i brak konieczności rezygnowania z pracy w przyszłości, na przykład łącznego zajęcia się wydajnością materiałów budowlanych i wentylacją. Lub jeśli instalujesz izolację ścian zewnętrznych, wykonaj jednocześnie okna i drzwi lub odwrotnie. Jeśli izolacja Twojego domu jest wystarczająca, warto rozważyć instalację pompy ciepła zamiast instalować nowy kocioł, który może wymagać wymiany, aby osiągnąć wyższy poziom wydajności.

Zapoznaj się z informacjami na naszej stronie internetowej by dowiedzieć się, czy Twój dom wymaga modernizacji. To powinno dać Ci wyobrażenie o rodzaju pracy wymaganej, aby Twój dom był bardziej komfortowy. Następnym krokiem jest skorzystanie z pomocy doradcy ds. renowacji, aby sporządził plan modernizacji energetycznej domu, który obejmuje działania związane z modernizacją energetyczną, kolejność i dokładniejszy kosztorys.

Natychmiast zauważysz korzyści w postaci jakości i komfortu swojego domu. Zobaczysz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, niższe rachunki za paliwo i poprawę ogólnego komfortu w domu.

Regulacje dotyczące obowiązujących wymogów w zakresie robót budowlanych polegających na docieplaniu budynków wielokrotnie się zmieniały. Obecnie, zgodnie z przepisem art. 29 ust. 2 pkt 4 ustawy Prawo budowlane, wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę, niemniej zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2c Prawa budowlanego docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m powinno być zgłoszone organowi administracji architektoniczno-budowlanej (najczęściej będzie to starosta).

Niedokonanie zgłoszenia równoznaczne będzie z samowolą budowlaną, z wszelkimi tego konsekwencjami, również w zakresie opłat legalizacyjnych. Opłaty legalizacyjne dla robót wykonanych bez zgłoszenia do odpowiedniego organu mogą wynosić od 2500 do 5000 zł.

Więcej na temat pozwolenia na budowę:

Pozwolenia na budowę wymagać będą natomiast także wszelkie przebudowy w obiekcie budowlanym. Z uwagi na mnogość ustawowych reguł i wyjątków, rozstrzygnięcie, które z prac budowlanych przeprowadzanych w ramach termomodernizacji mogą odbywać się bez wiedzy i zgody odpowiednich organów, wymaga każdorazowo indywidualnego zbadania.

Do urzędu należy zgłosić remont domu lub mieszkania. Warto zapoznać się z definicją remontu, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Tak więc, według prawa budowlanego, remont budowlany to „wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego. Dopuszcza się przy remoncie stosowanie innych wyrobów niż były użyte w stanie pierwotnym. Bieżąca konserwacja nie jest remontem”.

Do prac termomodernizacyjnych, które musimy zgłosić do urzędu należą:

  • wymiana pokrycia dachu
  • docieplenie dachu
  • wymiana instalacji grzewczej
  • docieplenie ścian ( tylko w przypadku gdy budynek jest niższy niż 12 m! )
  • montaż urządzeń na zewnątrz budynku (np. kolektory słoneczne)

Zgłoszenie należy złożyć w starostwie co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac remontowych!

Powinno ono zawierać:

  • opis rodzaju, zakresu i sposobu przeprowadzania robót (np. określić przyjęty system ocieplenia, zastosowane materiały itp.)
  • termin rozpoczęcia robót (co najmniej 30 dni po dacie zgłoszenia)
  • Dołączamy do tego oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeśli w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć prace remontowe. Pamiętajmy jednak, że remont dachu nie może rozpocząć się później niż po 2 latach od dnia zgłoszenia.

Jeśli normalnie instalujesz izolację ścian lub podłóg, wyprowadzasz się z domu. Wszystkie inne prace można wykonać w domu z właścicielem domu, pod warunkiem, że prace będą podzielone na etapy i właściciel domu będzie przygotowany na życie w kurzu i zakłóceniach przez 4-6 tygodni. Doradca ds. renowacji doradzi najlepsze działanie.

Ocena energetyczna budynku, świadectwo energetyczne budynku to ocena energetyczna wymagana przy sprzedaży lub wynajmie domu. Do oceny Twojego domu przed i po modernizacji wymagany jest rzeczoznawca posiadający odpowiedni certyfikat, a jego koszt może wynosić od 400 do 1 000 pln.

Więcej o świadectwie

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, inaczej certyfikat energetyczny to dokument zawierający informacje na temat efektywności energetycznej budynku. Jest narzędziem, które ma na celu promowanie świadomego podejścia do zużycia energii jest wymagane przy sprzedaży, wynajmie lub budowie nieruchomości.
Służy do informowania potencjalnych nabywców lub najemców o zużyciu energii w budynku, co umożliwia im porównanie różnych nieruchomości pod względem efektywności energetycznej. Opracowuje się go na podstawie danych na temat zużycia energii potrzebnej do systemu ogrzewania nieruchomości, przygotowania ciepłej wody, chłodzenia, czy wentylacji. Wskaźniki te pomagają zrozumieć, jakie są główne obszary zużycia energii w budynku.

Domy o wyższym wskaźniku w świadectwie efektywności energetycznej są zwykle cieplejsze i mają lepszą jakość powietrza i wentylację. Często rachunki za energię mogą być niższe, a w domach o wyższym współczynniku szczelności może występować mniejsze zanieczyszczenie hałasem ze względu na lepszą jakość materiałów i izolacji.

Domy o wyższych ocenach w świadectwie zazwyczaj mają elementy budynku (ściany, dach, okna itp.) o lepszych właściwościach termicznych w porównaniu do domów o niższych ocenach. Zdolność domu do zatrzymywania ciepła zależy od jego współczynnika szczelności lub parametru utraty ciepła. Domy z niskim współczynnikiem szczelności zatrzymują ciepło lepiej niż domy z wysokim wskaźnikiem strat ciepła. Jednak budynek musi być również zbudowany w wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić jego szczelność i uniknąć przeciągów lub nieszczelności budynków.

Podstawą do określania szczelności budynku jest współczynnik n50. Litera n oznacza, ile razy odbywa się całkowita wymiana powietrza w budynku, jeżeli różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz wynosi 50 Pa. Dochodzi do tego oczywiście jednostka czasu, jaką jest godzina (h).
Obecnie obowiązujące przepisy określają wymogi, jakim muszą odpowiadać budynki w zakresie szczelności. W budynkach z wentylacją grawitacyjną albo hybrydową obowiązuje n50 ≤ 3,0 h-1, natomiast z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją n50 ≤ 1,5 h-1.