PRECOP – Klimatyczna debata przed szczytem COP 29

W dniach 2-3 października 2024 SPCleantech – OSS krk HubRenowacji uczestniczył w konferencji klimatycznej PRECOP w Katowicach, będącej regionalnym przygotowaniem do szczytu klimatycznego ONZ – COP 29 (UN Climate Change Conference, tj. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu). Tegoroczny szczyt klimatyczny odbędzie się w dniach 11-22 listopada w Baku, w Azerbejdżanie.


Katowicka konferencja (podobnie jak w zeszłym roku) miała na celu analizę ustaleń z zeszłorocznego szczytu klimatycznego COP 28 oraz omówienie kluczowych, przewidywanych obszarów nadchodzącej debaty COP 29. w ponad 30 panelach dyskusyjnych wzięli udział przedstawiciele wszystkich stron zaangażowanych w dialog klimatyczny; politycy, reprezentanci Polski przy EU, Prezydent Katowic Marcin Krupa i władze samorządowe, naukowcy z czołowych polskich uniwersytetów oraz prezesi i członkowie zarządów czołowych firm majacych wpływ na środowisko. Mocno słyszany był także głos organizacji pozarządowych, aktywistów oraz artystów.

Mając na uwadze konieczność dostarczania członkom SPCleantech oraz partnerom OSS krk HubRenowacji bieżącej informacji, wybraliśmy sesje najbardziej odpowiadające obszarom naszej działalności:

  • Przywództwo na rzecz klimatu
  • Gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) 
  • Polski sektor energii: zielona rewolucja czy apokalipsa
  • Zielone budownictwo
  • Sektory trudne do dekarbonizacji
  • Zanieczyszczenie a zdrowie człowieka

Minister Przemysłu, Pani Marzena Czarnecka zapewniła, że polski przemysł docelowo oparty będzie na energii wodorowej oraz jądrowej, a wszystkie obecne działania na szczeblu ministerialnym skupiają się na wypracowaniu odpowiednich narzędzi legislacyjnych wspierających ten cel. Grzegorz Lot, prezes zarządu Grupy Tauron, zapewnił że spółka do 2050 roku dostarczać będzie odbiorcom całkowicie zieloną energię, powstającą w ramach programu „Czysty wiatr”. W Polsce odwraca się kierunek wytwarzania i zużywania energii przez przemysł: w najbliższych latach nowa energia wytwarzana będzie na północy kraju i pochodzić będzie z naturalnych źródeł, a konsumowana będzie przez przemysł zlokalizowany na południu kraju. Wyzwaniem będzie stworzenie odpowiedniej infrastruktury przesyłowej oraz efektywnego magazynowania. Stworzony Fundusz Wsparcia Energetyki to 16 mld Euro i należy rozważnie z tych środków skorzystać.

Zwrócono uwagę na fakt, że w ostatnich latach do zwiększenia się poziomu emisji i procesu dewastacji środowiska przyczynił się konflikt zbrojny w Ukrainie. W Polsce mamy do czynienia ze znacznym pustynnieniem obszarów centralnych oraz jałowieniem gleb co bezpośrednio wpływa na ilość i jakość wytwarzanych produktów spożywczych. Swoistą „Piętą Achillesową” w Polsce jest przemysł opakowań, w której w dalszym ciągu funkcjonuje szara strefa a dyrektywy Komisji Europejskiej nie są egzekwowane. (Według zapewnień nowa ustawa dla branży powinna wejść w życie w 2026 roku). Dla wszystkich wyzwań potrzebne są rozwiązania systemowe, spójna legislacja i wypracowanie nowych modeli współpracy w ramach łańcuchów dostaw. Cieszy nas, że wzmiankowano o roli klastrów jako instytucji katalizujących współpracę w ramach poszczególnych branż oraz usprawniających dialog biznesu z samorządami.

Jako South Poland Cleantech Cluster – OSS krk HubRenowacji będziemy podejmować aktywne działania, również poprzez aktywność członków, by lobbować na rzecz powstania prawa bardziej przychylnego dla rozwoju zielonego budownictwa; by jeszcze w Polsce mało znane i popularne drewniane budownictwo, zyskująca na znaczeniu ekonomicznie prefabrykacja, wreszcie nieokreślone jeszcze przez prawo „zielone przetargi”, mogły być w pełni stosowane.