W istniejącym budynku mieszkalnym o powierzchni użytkowej 220 m2została zainstalowana powietrzna pompa ciepła o modulowanej mocy grzewczej w zakresie od 3,5 do 12 kW. Budynek ogrzewany był wcześniej za pomocą kotła olejowego.
Dlaczego zdecydowano się na system z pompą ciepła, jakie były potrzeby klienta
Zainstalowana pompa ciepła zasila grzejnikowy system grzewczy oraz przygotowuje ciepłą wodę w zintegrowanym zasobniku o pojemności 270 litrów.
Typ obiektu: jednorodzinny
- Powierzchnia ogrzewana: 220 m2
- Rok instalacji pompy ciepła: 2013
- Dystrybucja ciepła: grzejnikowy system grzewczy
System grzewczy
- Dolne źródło: powietrze
- Zastosowane urządzenia:
– pompa ciepła 3,5-12 kW :
jednostka wewnętrzna z zintegrowanym zbiornikiem c.w.u. i sterownikiem - Typ pompy ciepła: powietrze/woda
- Moc grzewcza: 3,5-12 kW
Opis stanu bazowego
Do tej pory źródłem ciepła na potrzeby ogrzewania budynku i produkcji ciepłej wody był kocioł olejowy. Roczne zużycie oleju opałowego było na poziomie 3 200l. Inwestor płacił więc rocznie ok. 13 500 zł.
Opis systemu z pompą ciepła
Na wybór powietrznej pompy ciepła niewątpliwie miały wpływ wysoka temperatura zasilania systemu grzewczego, osiągana dzięki pracy samej sprężarki (tj. 580C), co czyni urządzenie idealnym rozwiązaniem przy termomodernizacji budynku, brak konieczności wykonywania dolnego źródła w postaci odwiertów pionowych i ingerencji w powierzchnię zagospodarowanej działki oraz inwerterowo sterowana sprężarka, dzięki której pompa ciepła automatycznie dopasowuje się do zmiennego zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku, bez skoków poboru energii, co powoduje jeszcze niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Inwestor zachował istniejący kocioł olejowy, jako szczytowe źródło ciepła, wspomagające pracę pompy ciepła. Co roku urządzenie zużyło na potrzeby c.o. i c.w.u. 6000 kWh energii, co daje średniomiesięczne koszty eksploatacji na poziomie 680 zł. Pompa ciepła to niewątpliwie najtańsze źródło ciepła, w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak kocioł olejowy, elektryczny, czy gazowy.