Budynek zlokalizowany w zabudowie śródmiejskiej we Wrocławiu przy Szyszkowej 58 jest budynkiem o 4 kondygnacjach mieszkalnych, całkowicie podpiwniczonym z poddaszem częściowo mieszkalnym. Wzniesiony został w technologii tradycyjnej z elementami w drobnowymiarowych (ściany murowane z cegły pełnej). Analizowany obiekt pełni funkcję budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Bryła budynku w kształcie prostopadłościanu z pojedynczą dobudówką na elewacji szczytowej. Dach nad częścią główną obiektu w konstrukcji drewnianej, czterospadowy z pokryciem w postaci dachówki ceramicznej. Dobudówka na ścianie szczytowej przykryta stropodachem pełnym (pokrycie stanowi papa).
Drzwi do budynku stare drewniane. Okna na klatkach schodowych i w części piwnicznej nowe z ramami PVC. Stolarka okienna w części mieszkalnej wymieniona na nową z ramami PVC (lokatorzy dokonują wymiany okien we własnym zakresie).
Na mocy zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego budynek jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Elewacja frontowa (od strony ulicy Szyszkowej) nie może zostać docieplona od strony zewnętrznej budynku – możliwe jedynie docieplenie od strony wewnętrznej. Ściana szczytowa od strony ulicy Modrzewiowej podlega ograniczeniom co do możliwości wykonania prac termomodernizacyjnych (ograniczenie grubości ocieplenia zewnętrznego do 10 cm). Pozostałe ściany analizowanego budynku mogą zostać docieplone od strony zewnętrznej, bez ograniczeń co do grubości.
Zestawienie przegród poddanych pracom termomodernizacyjnym, ujętych w obliczeniach energetycznych.
W stanie istniejącym udział poszczególnych przegród pełnych budynku w stratach ciepła przez przenikanie przedstawia się wg rozkładu na ilustracji.
Jak widać na ilustracji dla przyjętego budynku modelowego największy potencjał ograniczenia strat ciepła wykazują ściany zewnętrzne.
Dla określonego stanu cieplnego przegr.d w stanie istniejącym zastosowano usprawnienia termomodernizacyjne przedstawione w rozdziale 7 niniejszego opracowania. W wyniku termomodernizacji doprowadzono do obniżenia wartości wsp.łczynników przenikania ciepła przez przegrody i w konsekwencji do znacznego ograniczenia strat ciepła przez przegrody ograniczające strefę ogrzewaną w budynku. Fakt ten wyrażono poprzez zestawienie współczynników strat ciepła Htr przez poszczególne przegrody dla stanu istniejącego oraz w stanie po modernizacji.
Dodatkowo przedstawiono zestawienie obrazujące poziom zmniejszenia strat ciepła w wyniku termomodernizacji dla poszczeg.lnych przegr.d ograniczających strefę ogrzewaną.
Jak widać, w efekcie zaproponowanych usprawnień termomodernizacyjnych, wszystkie z przegród wykazują znaczące ograniczenie strat ciepła przez przenikanie – powyżej 60%, maksymalnie dochodzące do prawie 88%. Uwzględniając udział, jaki w stratach ciepła przez przenikanie w analizowanym budynku modelowym mają poszczególne przegrody, uzyskano sumaryczną oszczędność rocznego zapotrzebowania na energię końcową na poziomie 60,17%, co przekłada się na znaczne oszczędności kosztów wydatkowanych sezonowo na ogrzewanie budynku.
W tabeli poniżej zamieszczono wyniki końcowe zapotrzebowania budynku na energię oraz wielkość oszczędności wynikających z zastosowania usprawnień termomodernizacyjnych.
Poza powyższą analizą, pokazującą wymierne oszczędności płynące z termomodernizacji przegród budynku, istotnym jest sprawdzenie wymagania formalnego związanego ze wskaźnikiem rocznego zapotrzebowania budynku na energie pierwotną EP.
Sprawdzenie warunku spełnienia granicznej wartości cząstkowego wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla budynków wielorodzinnych:
Analizowany budynek nie spełnia warunku maksymalnej wartości wskaźnika EPH+W. Jednak biorąc pod uwagę fakt, iż obiekt podlegać będzie termomodernizacji, zaś projektowane przegrody zewnętrzne spełniają wymagania izolacyjności cieplnej (z wyjątkiem południowej ściany szczytowej, co wynika z uwarunkowań konserwatorskich), zgodnie z zapisem ¨ 328 ust. 1a (zapis dodany do Warunk.w Technicznych na mocy Dz.U. 2013 nr 0 poz. 926) przedmiotowy budynek spełnia wymagania określone w ¨ 328 ust. 1 (zapis zmieniony na mocy Dz.U. 2013 nr 0 poz. 926) w zakresie oszczędności energii.
Sprawdzeniu nie podlega:
- ∆EPC (cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby chłodzenia) – brak instalacji chłodzenia w przedmiotowym budynku,
- ∆EPL (cząstkowa maksymalna wartość wskaźnika EP na potrzeby oświetlenia)
– brak wymagań dla budynk.w mieszkalnych (analizowany obiekt jest budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym).