Sprzęt i materiały

Zdrowe materiały odnoszą się do materiałów, które mają minimalny niekorzystny wpływ na środowisko lub ludzi. Zdrowe materiały są zrównoważone pod względem środowiskowym, zwykle przy minimalnej emisji dwutlenku węgla w trakcie ich cyklu życia. Zdrowe materiały, takie jak farby i rozpuszczalniki, emitują mniej szkodliwych gazów, które wpływają na zdrowie ludzi. Poproś swojego wykonawcę lub doradcę ds. renowacji o listę materiałów, które zostaną użyte podczas modernizacji i powiedz mu, że potrzebujesz materiałów o bardzo niskiej zawartości LZO (Lotnych Związków Organicznych) lub nie zawierających ich wcale. Zapoznaj się także z pojęciem budownictwa ekologicznego.

Ekologiczne budownictwo koniecznie musi opierać się o przyjazne środowisku materiały oraz ich etyczne pozyskiwanie i wykorzystanie. Surowce muszą przede wszystkim spełniać normy obowiązujące w miejscu budowy. Materiały ekologiczne w budownictwie nie mogą szkodzić środowisku, a ponadto powinny pochodzić z terenów zarządzanych zgodnie z „zielonymi” zasadami, np. drewno z certyfikowanych lasów.

Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie budulców pochodzących z recyklingu. Metal z odzysku lub linoleum to tylko dwa z wielu surowców możliwych do ponownego użycia. Najbardziej ekologiczne materiały stosowane do konstrukcji budynków nadają się do recyklingu. Tworzywa takie jak np. płyty pilśniowe, wełna owcza, czy kokos bez większych problemów mogą dostać drugie życie.

Deklaracja środowiskowa produktu (EPD)

Deklaracje środowiskowe produktu podają wpływ materiałów w całym cyklu ich życia (np. poziom zużycia energii lub emisji dwutlenku węgla podczas produkcji). Materiały mogą również emitować gazy lub opary jako organiczne lotne związki, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Mierzy się wpływ produktów na środowisko, a dane przedstawia się w ujednolicony sposób w Środowiskowej Deklaracji Produktu (EPD – Environmental Product Declaration). Deklaracja EPD nie jest typowym certyfikatem, lecz świadectwem oddziaływania produktu  na otoczenie: od pozyskania materiałów, poprzez etap produkcji, transportu, montażu, użytkowania, kończąc na utylizacji i recyklingu. Wymaga to gromadzenia  bardzo szczegółowych danych, setek obliczeń i rygorystycznej weryfikacji.

Deklaracja EPD pomaga wyjaśnić właściwości produktów i ich wpływ na środowisko przez cały okres użytkowania. Zawiera informację na temat użytych surowców, ich pochodzenia, ilości materiałów powstałych na bazie biologicznej,  pochodzących z recyklingu oraz nadających się do ponownego użycia. Deklaracja szczegółowo określa ilości i rodzaj zużywanej energii, jak również poziom emisji CO2. W sposób bardzo szczegółowy opisuje proces produkcyjny wyrobu, zawiera również informacje na temat właściwości technicznych materiału, procesu certyfikacji czy bezpieczeństwa pożarowego.