Termomodernizacja – na co należy zwłaszcza zwrócić uwagę

Jeśli chcesz uczynić swój dom bardziej energooszczędnym i mniej płacić za ogrzewanie, to czeka Cię konieczność przeprowadzenia termomodernizacji. W jej skład wchodzi głównie ocieplenie budynku, wymiana źródła ciepła, jak i również uszczelnienie drzwi i okien. Nie wiesz od czego zacząć? Pokażemy, że odpowiednie przygotowanie się sprawi, że termomodernizacja okaże się sukcesem.

Termomodernizacja to szereg działań, których celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Co więcej, dzięki przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych na stałe zwiększamy wartość użytkową. Budynek staje się bardziej nowoczesny i energooszczędny. Zanim przystąpisz do wyboru ocieplenia, czy też nowego urządzenia grzewczego to najpierw dokładnie zaplanuj co chcesz osiągnąć i jak skutecznie to zrobić.

Co należy poddać termomodernizacji?

Na samym początku należy zastanowić się, które struktury w budynku wymagają odnowienia. Niezbędnym działaniem przed rozpoczęciem właściwych prac jest wykonanie audytu energetycznego budynku. Jest to ekspertyza określająca zakres, parametry techniczne, a także parametry ekonomiczne przedsięwzięcia. Wykonanie audytu wskaże więc obszary, w których termomodernizacja jest potrzebna. Da nam również informację o tym, w jakim stopniu powinniśmy wykonać termomodernizację. Pozwoli to na punktową i kompleksową modernizację budynku.

Niezależnie od tego czy wykonamy audyt, główne prace termomodernizacyjne powinno się zawęzić do:

  • ocieplenia dachu i ścian,
  • wymiany nieefektywnego źródła ciepła,
  • uszczelnienia/wymiany drzwi i okien.

Obecnie termomodernizacja to również integracja budynku z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki wykorzystaniu w budynku energii ze źródeł odnawialnych wpływ eksploatacji budynku na środowisko jest ograniczony, ale też zapewniamy sobie bezpieczeństwo energetyczne. Możemy zamontować jako źródło ciepła pompę ciepła, do podgrzania c.w.u. kolektory słoneczne, a do produkcji prądu fotowoltaikę. Przy odpowiednim doborze wielkości urządzeń, nasz dom może stać się praktycznie niezależny energetycznie.

Jak ocenić samemu czy potrzebna jest termomodernizacja?

Możemy również sami określić, które obszary trzeba zmodernizować. Nie pozwoli to co prawda na wykonanie “idealnej” termomodernizacji, ale w kontekście niższych rachunków za energię w domu nie jest ona bezsensowna. Na jakie elementy musimy zwrócić uwagę przy termomodernizacji?

  • brak ocieplenia budynku,
  • izolacja budynku stara lub zniszczona,
  • cienka warstwa izolacji budynku,
  • nieefektywne źródło ciepła,
  • popsute lub stare źródło ciepła,
  • stare drzwi lub okna
  • nieszczelne drzwi lub okna.

W momencie podejmowania decyzji o charakterze prac termomodernizacyjnych, powinniśmy dokonać dobrej oceny sytuacji. Wówczas inwestycja będzie dla nas opłacalna, dlatego warto poświęcić czas i trochę więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że inwestycja nam się opłaci.

Jak zaplanować prace termomodernizacyjne?

Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie dobrze wycenić i zanalizować czekającej nas termomodernizacji, to warto w tym aspekcie zatrudnić odpowiednich fachowców. Szczególnie w przypadku wymiany ogrzewania na inne (np. na pompę ciepła). Dobrze jest wtedy wynająć projektanta, który zaplanuje całą instalację.

Ustalenie kosztorysu inwestycji

Bardzo ważną kwestią podczas planowania prac modernizacyjnych, jest dobre oszacowanie wszystkich kosztów inwestycyjnych. Co między innymi należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu kosztorysu?

  • ilość i rodzaj potrzebnych materiałów izolacyjnych,
  • konieczność zakupu urządzenia grzewczego,
  • czy będziemy prace zlecać firmie, czy też wykonamy je sami.

Zakup materiałów

Termomodernizacja wiąże się z zakupem m.in. materiałów izolacyjnych, nowych okien, drzwi czy źródła ciepła. Na co zwrócić uwagę przy ich kupnie? Przede wszystkim na ich wysoką jakość. Przy ociepleniu zwróćmy uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła lambda λ (im niższy tym lepiej), a w przypadku nowego ogrzewania na jego sprawność, wydajność i gwarancję. Jest to niezbędne do tego, aby termomodernizacja domu przeprowadzona została jednorazowo i trwale.

Nie bez znaczenia jest również cena potrzebnych materiałów. Niemniej jednak miejmy na uwadze fakt, że nasz cel to zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Powinno nam zatem zależeć na tym, aby przeprowadzić termomodernizację jak najbardziej kompleksowo i rzetelnie.

Termomodernizacja i kolejność prac

Pamiętajmy, aby najpierw wykonać prace ociepleniowe, a później wymienić stary kocioł lub piec. W innym przypadku, gdy kupimy źródło ciepła zanim ocieplamy budynek to po dociepleniu będzie ono miało za dużą moc i będzie działało nieefektywnie. Szczególnie trzeba na to uważać w przypadku pomp ciepła, w których częste włączenia skracają jej żywotność.

Ocieplenie najlepiej zacząć od dachu, który w polskich warunkach często nie jest w ogóle ocieplony. Jednakże pamiętajmy o tym, że każdy przypadek jest inny i powinniśmy podejść do zaplanowania przebiegu prac z głową. Jeśli zlecamy to firmie budowlanej lub montażowej, to powinniśmy wybrać wykonawcę o dobrej opinii. Informacje na ten temat możemy znaleźć głównie w Internecie. Zwróćmy także uwagę, aby firma podeszła do naszego zlecenia w sposób indywidualny, a zyskamy pewność, że nasz dom będzie bardziej energooszczędny.

Nie spieszmy się ani na etapie planowania, ani podczas prac – im więcej dokładności, tym więcej korzyści przyniesie nam zmodernizowany i efektywny energetycznie dom.