Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – zalety i wady

Niedostateczna wentylacja pomieszczeń mieszkalnych sprzyja rozwojowi pleśni i zmniejsza komfort użytkowy. Rozwiązaniem tego problemu staje się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czym jest taki system wentylacji? Jak odbywa się odzysk ciepła w wentylacji z rekuperatorem? Analizujemy opinie i omawiamy najważniejsze wady oraz zalety wentylacji z rekuperatorem.

Co to jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym właściwie jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W starszym budownictwie wentylacja odbywała się za pomocą pionowych szachtów wentylacyjnych. Kominy wentylacyjne wykorzystywały zjawisko grawitacji, a skuteczność działania wzrastała przy różnicach temperatur pomiędzy pomieszczeniami i środowiskiem zewnętrznym. Tego typu system wentylacji świetnie sprawdzał się przy starszych oknach i drzwiach, które nie zapewniały pełnej szczelności. Wydobywane przez komin wentylacyjny powietrze doprowadzało do pojawienia się podciśnienia w pomieszczeniach. Świeże powietrze docierało do wnętrz przez okna i drzwi zewnętrzne. Współcześnie system wentylacji grawitacyjnej często okazuje się niewystarczający ze względu na dobrą izolację przegród zewnętrznych. Alternatywnym rozwiązaniem stała się wentylacja mechaniczna nawiewno wywiewna.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wymusza obieg powietrza dzięki zamontowanym w kanałach wentylatorom. Powietrze z zewnątrz zostaje pobrane za pomocą czerpni, następnie trafia do instalacji przez kanały nawiewne. W kanałach znajduje się system filtracji, wentylatory i opcjonalnie klimatyzatory. Prawidłowy przebieg cyrkulacji zapewnia centrala wentylacyjna, umożliwiająca wyregulowanie wielu parametrów instalacji. Oczyszczone powietrze z zewnątrz dociera do pomieszczeń poprzez anemostaty na zakończeniu kanałów nawiewnych.

System wentylacji posiada oddzielne kanały nawiewne i wywiewne. Zadaniem kanałów wywiewnych jest wydobycie zużytego powietrza z pomieszczenia. W kanałach znajduje się wentylator z rekuperatorem. To właśnie rekuperacja umożliwia odzysk ciepła w wentylacji. System wentylacji z rekuperatorem (zwanym wymiennikiem ciepła) pozwala na wstępne ogrzanie powietrza przelatującego przez kanały nawiewne. Odzysk ciepła z wentylacji (dokładnie z powietrza w kanałach wywiewnych) odbywa się w sposób pośredni. Warto podkreślić, że instalacja nawiewno wywiewna nie pozwala na mieszanie powietrza wlatującego i wylatującego z instalacji. Zapewniony przez rekuperator odzysk ciepła z wentylacji pozwala na utrzymanie większego komfortu cieplnego w pomieszczeniach, a jednocześnie ogranicza straty ciepła w budynku. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła kończy się wyrzutnią, odpowiedzialną za wydalenie powietrza z kanału wywiewnego.

Opisana powyżej zasada działania jest oczywiście dużym uproszczeniem. Wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem jest skomplikowanym systemem, który wymaga bardzo starannego zaprojektowania. Centrala wentylacyjna zapewnia z kolei możliwość regulacji i umożliwia wydajną cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Jakie opinie zdobywa system wentylacji z rekuperatorem? Podstawowe wady i zalety instalacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – pozytywne opinie

Mechaniczna wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem cieszy się coraz większym zainteresowaniem, jednak nadal zdobywa zróżnicowane opinie. Na stronach www nie brakuje zwolenników, a także przeciwników tego rozwiązania. Jakie zalety zapewnia system wentylacji z rekuperatorem?

Pozytywne opinie dotyczą wysokiej wydajności działania. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa niezależnie od warunków pogodowych, jakie panują na zewnątrz budynku. Instalacja nawiewno wywiewna pozwala na szybkie i bardzo wydajne odprowadzenie zużytego powietrza praz zastąpienie go świeżym. Co ważne, rekuperacja zostaje wyposażona w filtry, które redukują kurz, zanieczyszczenia i alergeny. Centrala wentylacyjna może także regulować poziom wilgoci. Dzięki temu do pomieszczeń trafia czyste, odpowiednio nawilżone powietrze. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików i osób z wrażliwym układem oddechowym.

Na uwagę zasługuje także odzysk ciepła w wentylacji z rekuperatorem. Instalacja wymiennika ciepła pozwala na ograniczenie kosztów ogrzewania budynku. Czyste powietrze docierające przez kanały nawiewne jest wstępnie ogrzane, a dobrze wykonana wentylacja nie powoduje wrażenia przeciągu. Centrala wentylacyjna pozwala na łatwą regulację parametrów pracy, co stanowi kolejny, dość istotny atut.

System wentylacji z rekuperatorem jest szczególnie polecany w nowoczesnych i dobrze zaizolowanych budynkach. Montaż instalacji wyposażonej w odzysk ciepła z wentylacji przynosi wiele korzyści. Instalacja może być dodatkowo wzbogacona o gruntowy wymiennik ciepła bądź klimatyzator. Dzięki temu wentylacja nawiewno wywiewna będzie w stanie pracować z jeszcze większą wydajnością.

Czy system wentylacji z rekuperatorem posiada także wady? Sprawdzamy negatywne opinie o instalacji

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie jest w pełni wolna od wad. System wentylacji zbiera niekiedy negatywne opinie. Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają uwagę na wyższy koszt instalacji. Zaawansowana centrala wentylacyjna, nowoczesna rekuperacja i bardziej skomplikowany system kanałów mogą wiązać się z wyższymi cenami inwestycji (przynajmniej w porównaniu z kosztami wentylacji grawitacyjnej instalowanej na etapie budowy).

Wentylacja nawiewno wywiewna na ogół nie wiąże się z bardzo wysokimi cenami inwestycji. Wszystko zmienia się w przypadku montażu wentylacji w istniejącym już budynku. Koszt instalacji wentylacji mechanicznej w budynku wyposażonym w wentylację grawitacyjną jest trudny do jednoznacznego określenia. Musimy bowiem zainwestować w system wentylacji, ale i w kompletną przeróbkę pomieszczeń. Tego typu przedsięwzięcie posiada zróżnicowane opinie, jednak nie cieszy się dużą popularnością przez wzgląd na wyższy koszt instalacji.

Wentylacja nawiewno wywiewna z rekuperatorem posiada także jedno istotne ograniczenie. Centrala wentylacyjna, wentylatory i rekuperacja wymagają zasilania energią elektryczną. Wentylatory i powietrze przemieszczające się po kanałach wentylacyjnych mogą wytwarzać hałas. Problem dotyczy jedynie niewłaściwie wykonanych lub źle zaprojektowanych systemów wentylacyjnych. W niektórych przypadkach rekuperacja może stanowić dyskomfort dla mieszkańców. Problem nie pojawia się, jeśli system wentylacji z rekuperatorem zostanie wykonany zgodnie ze sztuką.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w domu oraz najważniejsze informacje i porady

Mniej przychylne opinie dotyczą również konieczności regularnej konserwacji i możliwości uszkodzenia bądź wyeksploatowania się poszczególnych elementów instalacji. Wentylacja nawiewna wyposażona w odzysk ciepła wymaga regularnych przeglądów, a często również czyszczenia kanałów. Instalacja może być bardziej wymagająca niż nawiewno wywiewna wentylacja grawitacyjna. Jednak w zamian uzyskujemy znacznie większą wydajność, możliwość regulacji, odzysk ciepła z wentylacji oraz uniezależnienie wydajności od warunków panujących na dworze.

Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?

Wybór metody wentylacji pomieszczeń mieszkalnych powinien być podyktowany indywidualnymi parametrami budynku oraz oczekiwaniami inwestora. Centrala wentylacyjna, odzysk ciepła z wentylacji i większa wydajność wentylacji mechanicznej mogą przynieść wiele korzyści, jednak nie są rozwiązaniem dla każdego.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest szczególnie polecana w nowych i dobrze zaizolowanych obiektach budowlanych. Rozwiązanie traci na znaczeniu w przypadku starszych budynków, które posiadają słabą izolację termiczną przegród zewnętrznych. Warto zwrócić uwagę na wyższy koszt instalacji w istniejących już budynkach. W tym przypadku inwestycja nie zawsze okazuje się w pełni opłacalna.

Decyzja o wykonaniu wentylacji z rekuperatorem powinna być podyktowana indywidualnym bilansem korzyści i mankamentów instalacji. Odzysk ciepła w wentylacji mechanicznej oraz możliwość zamontowania gruntowego wymiennika ciepła zyskują na znaczeniu w nowoczesnych domach jednorodzinnych, spełniających obecne normy energooszczędności. Najlepiej byłoby, gdyby system wentylacji z rekuperatorem został przewidziany już na etapie projektu budowlanego.

Koszt instalacji. Jaka jest cena instalacji nawiewno wywiewnej z odzyskiem ciepła?

Rekuperacja może zostać wykonana na wiele sposobów, a koszt instalacji oblicza się indywidualnie dla danego budynku. Cena będzie bowiem uzależniona od kubatury budynku, rozmieszczenia kanałów, sposobu rozprowadzenia instalacji, wyboru konkretnych materiałów oraz od jakości i specyfiki wykorzystanych urządzeń. Sam rekuperator może stać się wydatkiem rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na koszt instalacji wpłyną także inne urządzenia, materiały oraz koszt montażu. Ten ostatni czynnik zostaje uzależniony od renomy wykonawcy, skomplikowania projektu, czasochłonności prac, a często również od lokalizacji budynku.

Koszt instalacji umożliwiającej odzysk ciepła z wentylacji może rozpoczynać się już od kwoty około 15 000 pln. Jest to dość atrakcyjna cena prostej wentylacji mechanicznej (np. dedykowanej dla budynku parterowego), wyposażonej w tańszy rekuperator. Cena bardziej skomplikowanej, lepszej jakości instalacji może być odczuwalnie wyższa. Koszt instalacji w nowym budynku może wynosić około 20 000 – 35 000 pln. Cena całego przedsięwzięcia może być jeszcze wyższa, jeśli zdecydujemy się na podłączenie gruntowego wymiennika ciepła bądź innych, dodatkowych akcesoriów.

Chcąc bliżej poznać koszt instalacji w konkretnym budynku, warto skontaktować się z lokalnym wykonawcą. Firma montująca wentylacje mechaniczne będzie w stanie precyzyjniej określić cenę usługi. Wycena zostaje na ogół przedstawiona indywidualnie, po zapoznaniu się ze specyfiką budynku, dokumentacją projektową bądź zakresem prac do wykonania.

Ile prądu zużywa rekuperator?

Przyjmuje się, iż zużycie energii elektrycznej przez rekuperator wynosi 1,5kW na 10 m2 powierzchni wentylowanej. Jest to koszt ok. 10 gr w ciągu doby. Natomiast 1 kW energii, która została zużyta przez rekuperator umożliwia odzyskanie od 12 kW do 13 kW energii potrzebnej do ogrzewania.

Szacuje się, iż zwrot inwestycji na rekuperację następuje przeważnie w okresie od 8 do 10 lat. Czas ten może być krótszy, jeżeli na etapie projektowania oraz budowy domu wprowadzimy pewne rozwiązania, które umożliwiają oszczędności. Warto zrezygnować z budowy dużej ilości kominów, jak również zainwestować w tańszą stolarkę okienną bez mechanizmów. Warto również wspomnieć o tym, że rekuperacja podnosi wartość nieruchomości. Ponadto stosując rekuperację, nie musimy korzystać z klimatyzacji.

Wentylacja grawitacyjna to bardzo korzystne rozwiązanie z wielu powodów. Pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej potrzebnej do wentylacji domu, a co za tym idzie także wydatków przeznaczonych na sprawne przewietrzanie domu. Praca rekuperatora pozwala na zwrot kosztów poniesionych na jego instalację już po ok. 8 do 10 lat. Pozwala na więc na stosunkowo szybki odzysk energii. Jeżeli korzystamy z rekuperatora nie musimy instalować urządzeń do klimatyzacji, gdyż rekuperator spełni również tą funkcję. Jak się okazuje rekuperacja to korzystne rozwiązanie z wielu przyczyn.